Najczęstszymi przyczynami problemów z filtrami cząstek stałych jest zaniedbanie mniejszych i większych awarii silnika i układu regeneracja dpf dolotowego, sam filtr praktycznie nigdy nie ulega awarii. A i w obecnych czasach serwisowanie DPF jest już dostępne i nie tak kosztowne. Naszym największym argumentem przeciwko usuwaniu filtrów cząstek stałych jest koszt pomiędzy serwisowaniem DPF FAP, a usunięciem ich. Koszt usługi usunięcia filtra wacha się od 1000zł do około 3000zł w zależności od marki i modelu auta. Natomiast maksymalny koszt regeneracji filtra to 1000netto po której auto może zrobić kolejne 80-250tyś kilometrów.

Przepisy prawa a usuwanie Filtra DPF

Przepisy homologacyjne jasno informują o zakazie usuwania jakiegokolwiek elementu kluczowego odpowiedzialnego za ochronę środowiska z pojazdu, w nie wyposażonego. Oznacza to, że możemy dokonać modyfikacji auta czy zmiany koloru, ale nie dopuszczalne jest usunięcie takich elementów jak:

  • Tłumik,
  • katalizator
  • czy filtr cząstek stałych DPF FAP

Przepisy homologacyjne, zazwyczaj dotyczą terytorium unii europejskiej i są wpisane w dyrektywy. Pracownicy stacji diagnostycznych mają za zadanie skontrolować, czy auto posiada wszystkie elementy, w które powinno być wyposażone auto zgodnie z homologacją dla swojej marki i rocznika. Podobna sytuacja miała miejsce w latach 90 tych gdzie auta do 1994 roku nie musiały być wyposażone w zagłówki tylnej kanapy po roku 1995 już musiały być w nie wyposażone. Policjanci i diagności spotykali się z sytuacją, gdzie w autach po wypadkowych nowszego typu po usunięciu uszkodzeń montowano siedzenia bez zagłówków co powodowało utratę homologacji i potrzebę skierowania na ponowne badania techniczne i uzupełnienie brakujących elementów. Dziś podobna sytuacja powstaje po usunięciu filtra cząstek stałych DPF FAP lub katalizatora z pojazdu, który musi spełniać rygorystyczne normy spalin albo posiadania filtra cząstek stałych w takiej sytuacji nie otrzyma przeglądu a właściciel będzie ukarany. Nie zalecamy usuwania filtrów cząstek stałych a usługę wykonujemy na zlecenie właściciela auta z pełną jego świadomością konsekwencji takich kroków.