regeneracja filtra dpf

Filtr cząstek stałych ma na celu wyeliminowanie emisji sadzy i popiołów - wszystko to oczywiście dla dobra naszej planety. Jego pojemność do gromadzenia wypalanej sadzy jest z góry określona. Po zapełnieniu - system automatycznie podgrzewa filtr DPF i wypala zgromadzoną sadzę. Wypalanie sadzy pozwala na jej całkowite usunięcie z filtra cząstek stałych. Jednakże, z upływem czasu, na filtrze osadza się również popiół, a ten niestety nie zniknie bez naszej ingerencji...

 

Jakie korzyści może przynieść nam regeneracja DPF w profesjonalnym warsztacie samochodowym?1. Całkowite usunięcie sadzy i popiołów z filtra DPF

Proces regeneracji filtra cząstek stałych po jego demontażu, musi być przeprowadzony bardzo skrupulatnie i w ściśle kontrolowanych warunkach. Niezbędny do tego jest dobrze wyszkolony personel, oraz profesjonalne wyposażenie warsztatu. Wstęne oczyszczenie monolitu pozwala na kontrolę jakości filtra DPF pod kątem uszkodzeń. Warunki procedury nagrznia filtra DPF podlegają ścisłej kontroli przez komputer sterujący maszyną. Nagrzanie DPF kończone jest oczysczaniem monolitu z pozostałości po wszystkich zaniszczyszczeń znajdujących wewnątrz filtra. Ostatni etap to dokładna weryfikacja stanu filtra oraz przekazanie raportu z jego regeneracji klientowi.

2. Odpowiednio dobrana procedura wypalania = gwarancja niezwodnej regeneracji filtra DPF

Nagrzanie filtra w zbyt krótkim czasie, do wysokiej temperatury może doprowadzić do uszkodzenia monolitu. Zbyt szybkie ochłodzenie może również skutkować podobnym rezultatem. Czas przez jaki filtr DPF jest poddany maksymalnej, właściwej temperaturze, jest niezmiernie istotny. Zbyt krótki, powoduje, iż mocno skompresowana sadza, znajdująca się wewnątrz monolitu, nie zostanie spopielona, a filtr nie odzyska pełnej sprawności. Z drugiej strony, zbyt długi czas nagrzewania prowadzi do degradacji monolitu, objawiającej się utratą szlachetnych pierwiastków oraz osłabieniem struktury monolitu. Oznacza to znaczne skrócenie żywotności i sprawności filtra DPF.

3. Diagnostyka filtra DPF
Diagnostyka jest niezwykle ważna do prawidłowej i komfortowej, a także tańszej eskploatacji pojazdu. Precyzyjne określenie parametrów filtra za pomocą dokładnych urządzeń dostępnych w profesjonalnych serwisach przed zabiegiem pozwala na dobranie efektywnego wypalania. Co za tym idzie, nasz filtr jest lepiej zregenerowany i posłuży nam na dłużej.

4. Rzetelna informacja na temat kondycji filtra cząstek stałych

Regeneracja filtra DPF nie zawsze jest możliwa lub po prostu nie ma najzwyklejszego sensu. W solidnym serwisie uzyskamy informację na temat wszystkich uszkodzeń filtra - profesjonaliści dokonają dokładnych oględzin monolitu, czy nie jest wytopiony, popękany, ukruszony i czy nie jest zaklejony jakimiś substancjami chemicznymi lub uszczelniającymi. Sprawdzą, czy regeneracja naszego filtra nie uszkodzi go jeszcze bardziej. Czasem koniecznym może się okazać wymiana filtra na nowy - tutaj też możemy skorzystać z oferty serwisu, gdyż większość wysoko cenionych warsztatów zajmujących się regeneracją DPF w swojej ofercie posiada także sprzedaż zregenerowanych filtrów DPF.

regeneracja dpf
regeneracja dpf

5. Fachowa usługa bez naszej ingerencji

To kolejny ważny argument - w solidnym serwisie nie musimy sami wymontowywać i dostarczać filtra - zostawiamy auto, a całą resztą zajmują się mechanicy. Każda nasza nieudana próba może skończyć się dość kosztownymi konsekwencjami - naprawa uszkodzeń mechanicznych jest o wiele droższa niż regeneracja filtra DPF.

6. "Lepiej zapobiegać niż leczyć"

Rzetelny serwis nie tylko umożliwia wymianę i regenerację filtra DPF, ale również wspiera klientów dobrą radą na temat prawidłowego użytkowania pojazdu wyposażonego w filtr cząstek stałych. Profesjonalne warsztaty zapewniają także swoim klientom dostęp do najwyższej jakości produktów niezbędnych do prawidłowego korzystania z pojazdu. Warto zatem upewnić się, że w usługach naszego warsztatu znajdziemy także diagnostykę auta pod kątem filtra, czy też usługę uzupełnienia płynu katalicznego (warto dodać, że jazda bez płuny grozi uszkodzeniem naszego filtra DPF).