Czyszczenie filtrów DPF

Stały wzrost poziomu zanieczyszczenia powietrza stał się poważnym problemem na skalę światową. Aby ograniczyć ten proces, na mocy unijnych postanowień zlecono ograniczenie emisji tzw. cząstek stałych. Składają się na nie drobiny węgla, siarczanów i sadzy, które wydobywają się z systemu wydechowego samochodu i szkodzą zarówno środowisku naturalnemu, jak i ludziom. Drożny filtr DPF ogranicza liczbę emitowanych spalin, jednak z czasem się zapycha. W takich sytuacjach koniecznie jest czyszczenie filtrów DPF. Pozwala ono na udrożnienie specjalnych gąbczastych warstw, przez które przechodzą spaliny. W efekcie ich pory zostają udrożnione i znów mogą efektywnie zbierać zanieczyszczenia.

Wskazania do czyszczenia filtrów DPF

Samochody z silnikiem Diesla stworzono do jazdy z prędkością ok. 70 km/h na długich i umiarkowanych trasach, kiedy to w następstwie długotrwałej i intensywnej pracy silnika dochodzi do samoczynnego wypalania sadzy. Jazda w mieście nie pozwala filtrom osiągnąć odpowiedniej temperatury spalania - właśnie wtedy zapychają się one niespalonymi cząstkami węgla i sadzy.

Objawy, które wskazują, że niezbędne jest czyszczenie filtrów DPF, to:
  • jazda w trybie awaryjnym,
  • zapalenie kontrolki "DPF",
  • zapach paliwa w trakcie postoju,
  • nadmierne spalanie paliwa,
  • ciągnący się za pojazdem czarny dym.
Jeżeli zaobserwowali Państwo wymienione objawy, czas na czyszczenie DPF.

Przebieg czyszczenia DPF

Jeżeli powierzchnia filtra nie jest uszkodzona i nie zachodzi konieczność jego wymiany, trzeba przeprowadzić czyszczenie filtra DPF. Aby zrobić to dokładnie należy wymontować go z wnętrza pojazdu. Najpopularniejszą metodą czyszczenia DPF jest namaczanie go w specjalnym środku chemicznym. Zabieg poprzedza uszczelnienie elementu, dzięki któremu ciśnienie wewnątrz zostanie zwiększone. W efekcie skuteczniej usuniemy rdzę oraz wyrównamy powierzchnię DPF. Wstępnie oczyszczony filtr trafia to myjki, w której spędza nawet 12. godzin.

Czyszczenie filtrów cząstek stałych we Wrocławiu

Przy odpowiednim użytkowaniu czyszczenie filtra cząstek stałych będzie czynnością sporadyczną. Zastosowanie zabiegu pozwoli na zwiększenie przepustowości filtra, tym samym oddalając kierowcę od wizji konsekwencji prawnych - najważniejsze z nich to 500 zł mandatu i odebranie dowodu rejestracyjnego do czasu udokumentowanej naprawy bądź wymiany elementu.