Filtry DPF i FAP

Filtry cząstek stałych to specjalizacja naszej firmy. Klientom oferujemy kompleksową obsługę filtrów, począwszy od ich regeneracji, poprzez czyszczenie, aż do wymiany. Poniżej przedstawiamy naszą ofertę oraz kompendium wiedzy dotyczące filtrów.

Zastosowanie filtrów DFP i FAP

Filtry cząstek stałych to podzespoły montowane w większości pojazdów z silnikiem diesla. Podstawowa funkcja filtrów DFP (z angielskiego: diesel particulate filter) i filtrów FAP ( z francuskiego: filtre à particules) to ograniczenie emisji wypuszczanych do atmosfery spalin. Szkodliwe związki chemiczne zostają zatrzymane na powierzchni filtra – najważniejsze z nich to tlenek azotu, tlenek węgla oraz dwutlenek siarki. Substancje te wpływają negatywnie na układ oddechowy oraz zdolności regeneracyjne organizmu, ponadto są rakotwórcze.

Objawy zapchania i zmniejszenia drożności filtra

Z czasem drożność filtra zmniejsza się na skutek odkładającej się sadzy i popiołu. Pierwsze objawy tego zjawiska to nadmierne zużycie paliwa, zapalenie awaryjnej kontrolki, charakterystyczny warkot i zwiększenie obrotów silnika. Do mniej charakterystycznych objawów zaliczamy wyczuwalną woń spalin, czarny dym ciągnący się za pojazdem i ograniczone możliwości przyspieszenia jazdy. Jeżeli mamy do czynienia, z którymś z wymienionych objawów, należy zlecić profesjonalną diagnostykę DPF – szybka reakcja pozwoli uniknąć kosztownej naprawy.

Czynniki zmniejszające żywotność filtrów

Pośród czynników skracających żywotność filtrów wymienić należy:
  • za dużą ilość przerwanych procesów automatycznych oczyszczeń (regeneracji),
  • awaria jednego z czujników temperatury, podciśnienia lub sondy lambda,
  • zły stan techniczny silnika,
  • niesprawny wtryskiwacz,
  • nieszczelny układ dolotowy,
  • złej jakości paliwo,
  • zużyte pierścienie tłokowe,
  • nieodpowiedni olej silnikowy.
Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na przepustowość filtra jest długotrwała, wolna jazda po mieście. Zalecane jest, aby pojazdy z silnikiem diesla poruszały się prędkością ok. 70 km / h przez minimum 15 minut dziennie – dochodzi wtedy do nagrzania spalin i samoczynnego wypalenia DFP.

Konsekwencje posiadania niesprawnych filtrów

Za stan techniczny filtrów cząstek stałych odpowiada właściciel pojazdu. Jeżeli w trakcie rutynowej kontroli policja stwierdzi niedrożność lub usunięcie filtra, grożą nam poważne konsekwencje prawne – najważniejsze z nich to holowanie samochodu na policyjny parking i mandat w wysokości nawet do 500 zł. Ponadto warto pamiętać o tym, że jeżdżąc pojazdem z niesprawnym filtrem, wypuszczamy do środowiska (także do kabiny kierowcy!) wiele szkodliwych substancji, których działanie może powodować choroby układu oddechowego oraz raka – w związku z tym dbanie o kondycje filtra to ustawowy obowiązek każdego kierowcy.

Rodzaje filtrów DPF

Rozróżnia się dwie podstawowe grupy filtrów DPF: suche i mokre. Dodatkowo, ze względu na rodzaj regeneracji, można je podzielić na dwie podgrupy: regenerowane aktywnie i pasywnie.

Filtr DPF suchy

W przypadku filtrów suchych, automatyczna regeneracja w trakcie eksploatacji nie wymaga dodatku do paliwa. Ich monolity pokryte są pierwiastkami mającymi aktywny wpływ na proces regeneracji. Należą do nich pallad, rad i platyna.

Filtr DPF mokry

Filtry mokre, których monolity nie są pokrywane pierwiastkami szlachetnymi, regenerowane są przy użyciu dodatkowych płynów tzw. mocznika (Eolys DPX 42, Eolys 176 DPX 10, Infineum F7995 oraz Eolys Powerflex).
 

Filtr DPF aktywny

Regeneracja DPF aktywnych jest realizowana za pomocą komputera, który przez ścisłą kontrolę parametrów pracy silnika, sam przeprowadza procedurę regeneracji filtra. Może to zrobić za pomocą zmiany fazy wtrysku paliwa, poprzez dotrysk paliwa w chwili opróżniania ze spalin komory cylindra. Kolejną aktywną metodą jest zastosowanie w układzie wydechowym, przed filtrem cząstek stałych, wtrysku paliwa. Obie powyższe metody mają na celu podniesienie temperatury w monolicie filtra do około 600 stopni Celsjusza, co powoduje wypalenie nagromadzonej sadzy w filtrze DPF.

Filtr DPF pasywny

Filtry pasywne są regenerowane bez dotrysku paliwa lub dodawania płynu katalitycznego. Aby proces oczyszczania mógł mieć miejsce monolit filtra DPF jest pokryty pierwiastkami szlachetnymi i zazwyczaj umieszczony jest bezpośrednio za turbiną pojazdu.

Sposób działania filtrów DFP

Zasada jest prosta: monolit filtra jest przestrzenną strukturą o bardzo dużej powierzchni ścianek. Filtrując przez ścianki zatrzymuje cząstki stałe o rozmiarach 0,2-150 mm. Monolit może być wykonany z materiałów ceramicznych takich jak: kordelit, włókna węglowo – krzemowe i metale. Niekiedy monolity wykonane są ze specjalnego papieru, ale te są jednorazowego użytku. Prawidłowo funkcjonujący filtr ma sprawność rzędu 85% do 100%. Zmniejszenie wydajności filtra poniżej tego poziomu wymaga natychmiastowej reakcji.

Usługi w zakresie filtrów cząstek stałych

W naszym salonie we Wrocławiu zrealizują Państwo następujące usługi w zakresie regeneracji i napraw filtrów cząstek stałych:

Czyszczenie filtrów DPF

Czyszczenie filtrów DPF polega na umieszczeniu filtrów w specjalnej myjce przy użyciu zaawansowanej chemii. Ponadto wykonywany jest zabieg piaskowania filtrów, który pozwala na skuteczne usunięcie rdzy i osadów.

Diagnostyka Filtra FAP DPF

Jest to proces mający na celu zbadanie stanu technicznego filtra z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, specjalnie zaprojektowanych procedur diagnostycznych oraz konsultacji z Klientem. Celem tego działania jest zakwalifikowanie lub nie filtra DPF do procesu regeneracji. Odrzucenie filtra na tym etapie pozwala naszym klientom uniknąć nieuzasadnionych kosztów poniesionych na regenerację urządzenia, które do tego procesu się nie nadają.

Regeneracja filtra cząstek stałych DPF

Jest to proces przywracania sprawności technicznej filtrów DPF wykonywany zgodnie ze specjalistyczna procedurą w ściśle kontrolowanych warunkach za pomocą specjalistycznego sprzętu i wyszkolonego personelu technicznego. Każdorazowo taki proces kończy się testami odbiorczymi potwierdzonymi odpowiednim certyfikatem

Sprzedaż zregenerowanych filtrów DPF

W naszej ofercie znajdą państwo bogatą bazę już zregenerowanych filtrów DPF/FAP. Są to produkty objęte gwarancją. Podczas procesu realizacji zamówienia standardowo są przeprowadzane konsultacje z klientem mające zweryfikować czy dany produkt odpowiada wersji filtra oryginalnie występującej w jego pojeździe.

Wymiana filtrów DPF

Wymiana filtrów DPF jest konieczna w sytuacji, w której doszło do uszkodzeń mechanicznych filtra. Najczęściej spotykane z nich to zarysowania powierzchni zewnętrznej i wewnętrznej, stopienia i odkształcenia. Wymieniamy filtry dostarczone przez Klienta, jak i te zakupione w naszym salonie.

Wypalanie Serwisowe Filtra Cząstek Stałych DPF FAP

Wypalanie serwisowe filtra cząsteczek stałych może zostać przeprowadzone w trybie serwisowym przy użyciu komputera diagnostycznego. Tego rodzaju zabieg stasuje się głównie w filtrach, które są sprawne, ale zapełnienie sadzy przekroczyło dopuszczalny poziom
Jeżeli cenią sobie Państwo szybkie realizacje zlecenia, wysoką jakość usług i niskie ceny, to zapraszamy do współpracy z naszą firmą!

Kompleksowa obsługa filtrów cząstek stałych

Jesteśmy firmą, która od wielu lat, zajmuje się kompleksową obsługą filtrów cząstek stałych (DPF). Naszą jakość budujemy na wykwalifikowanych specjalistach, sprawdzonych technologiach i nowoczesnym zapleczu technicznym.

Nasze procedury oraz dbałość o jakość pozwalają nam dostarczać produkty i usługi, na które możemy udzielać solidnych gwarancji i mieć niemal 99% pewność, iż nasi klienci nie będą musieli z niej nigdy skorzystać.

Wykonując prace dla naszych klientów uważamy, iż każdemu z nich należy się możliwość skorzystania z naszej wiedzy eksperckiej, szczegółowych wyjaśnień lub zwyczajnie porady – w końcu to my jesteśmy specjalistami, którzy maja pomóc rozwiązać problem.

Chcemy być i wiemy, że jesteśmy dla was - dla naszych klientów.