Filtr cząsteczek stałych DPF ma na celu zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, które emitowane są do środowiska w czasie pracy silnika samochodowego. Jest to jednak dosyć problematyczny element, ponieważ często wymaga konserwacji i kosztownej naprawy, szczególnie jeśli wykorzystujemy auto do jazdy po mieście na krótkich trasach. Przeczytaj, w jaki sposób najlepiej go czyścić. Czy lepiej zrobić to domowymi sposobami, czy jednak zdać się na doświadczenie fachowców? Sprawdź nasze wskazówki.
Dlaczego filtr DPF często się zapycha?
Filtr DPF jest zbudowany z elementów metalowych oraz ceramicznych oraz chroni przed wydostaniem się do środowiska sadzy, tlenku węgla i szkodliwych elementów olejów napędowych, które nie spaliły się do końca. Gdy filtr ulegnie przepełnieniu, kierowca otrzymuje wiadomość na ten temat poprzez kontrolkę w samochodzie. Z kolei, gdy filtr się zapcha, komunikaty mogą być mylne, dlatego warto dbać o jak najlepszy stan techniczny. Ma na to wpływ między innymi olej silnikowy i paliwo, więc starajmy się wlewać jedynie produkty najlepszej jakości. Problemem mogą być też niesprawne wtryskiwacze.
Dlaczego warto regenerować filtr DPF w warsztacie?
Filtr DPF można oczywiście próbować czyścić domowymi sposobami, na przykład myjką wysokociśnieniową, czy nawet preparatem do kominków. Jednak są to działania jedynie doraźne, które mogą skutkować zniszczonym filtrem. Najbardziej polecanym sposobem jest regeneracja filtrów cząstek stałych w renomowanym serwisie przez dobrze wyszkolony personel. Tylko w ten sposób możemy uzyskać całkowite usunięcie popiołów i innych zanieczyszczeń z filtra DPF. W tym przypadku istotna jest również diagnostyka, dzięki której późniejsza eksploatacja auta będzie bardziej komfortowa i oczywiście tańsza.