DPF jest filtrem, który montuje się w wydechowych układach aut, posiadających wysokoprężny lub benzynowy silnik. Jest to jeden z najskuteczniejszych części w budowie samochodu, ze względu na przestrzenną, porowatą strukturę. Jest wykonany z metalu lub ceramiki (w wersji nieregenerowalnej także z papieru). Za sprawą unikalnej, porowatej struktury, zanieczyszczenia osiadają na ściankach, więc skuteczność działania wynosi od 85% do nawet 100%.

Na jakiej zasadzie działają filtry cząstek stałych?

Jeśli chcemy ująć to prosto, można określić działanie filtra cząsteczek stałych, jako eliminujące zanieczyszczenia, które pojawiają się w czasie jazdy samochodem. Oczyszczane są wówczas gazy spalinowe z siarczanów, azotanów oraz innych szkodliwych związków chemicznych, które mają formę cząstek stałych. W ten sposób usuwany jest również szkodliwy dla środowiska spalony węgiel, zawierający w sobie trujące substancje.

Na ogół filtry cząstek stałych umieszczamy pod katalizatorem. Składa się z korpusu utworzonego ceramicznie lub z metalu, natomiast obudowa urządzenia jest wykonana ze stali nierdzewnej. Środek opiera się na niewielkich kanalikach z węglika krzemu, które położone są obok siebie i wychwytują cząstki sadzy.

Jak dbać o filtry cząstek stałych?

Wśród kierowców często powielana jest pogłoska, że filtr DPF często się psuje i bywa większym problemem, niż pozytywem w samochodzie, jednak nie jest to prawdą. Odpowiednie dbanie o filtr sprawi, że będzie długo i solidnie pracował w aucie. Bardzo ważna jest w tym przypadku regularna wymiana filtra powietrza, aby silnik nie zwiększył dymienia (co prowadzi do uszkodzenia DPF). Istotne jest również dbanie o ogólny stan techniczny auta, czyli wymianę oleju, używanie paliwa najlepszej jakości i rozsądną jazdę.